Bolesne miesiączkowanie

Jest to ból pojawiający się w okresie miesiączki lub tuż przed nią. Umiejscawia się w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Dotyka od 5 do 30 % kobiet. W większości przypadków za tym bólem nie stoi żadne inne schorzenie. Wtedy bolesność jest wynikiem skurczów macicy, jej niedokrwienia. W dużej mierze przyczyniają się do tego prostaglandyny produkowane przez endometrium. Indukują ją także złuszczone tkanki przemieszczające się przez kanał szyjki, nieprawidłowe ustawienie

Jest to ból pojawiający się w okresie miesiączki lub tuż przed nią. Umiejscawia się w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Dotyka od 5 do 30 % kobiet. W większości przypadków za tym bólem nie stoi żadne inne schorzenie. Wtedy bolesność jest wynikiem skurczów macicy, jej niedokrwienia. W dużej mierze przyczyniają się do tego prostaglandyny produkowane przez endometrium. Indukują ją także złuszczone tkanki przemieszczające się przez kanał szyjki, nieprawidłowe ustawienie macicy, wzmożone napięcie nerwów współczulnych i naczyń krwionośnych macicy, zbyt wąskie ujście wewnętrzne szyjki macicy, lęk przed miesiączką, brak ruchu. Częściej występuje u kobiet chwiejnych emocjonalnie. Pewną rolę odgrywa czynnik hormonalny, na co wskazuje brak bolesności w cyklach bezowulacyjnych.

Dolegliwości dotykają przede wszystkich dziewcząt w okresie dojrzewania. Wraz z wiekiem mijają, ustępują także po ciąży.

Objawy

Ból ma charakter skurczów, kolki, może być także tępy i uporczywy. Lokalizuje się w okolicy podbrzusza i niekiedy promieniuje do okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Dolegliwości rozpoczynają się wraz z krwawieniem miesięcznym lub tuż przed. Po 2-3 dniach ustępują. Towarzyszyć im mogą bóle głowy, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunka, częste oddawanie moczu. Niekiedy przez okres miesiączki utrzymują się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Badania diagnostyczne

Ginekolog przeprowadza badanie ginekologiczne. Musi on wykluczyć inne możliwe stany chorobowe, które mogą spowodować powyższe dolegliwości. Podobne objawy zdarzają się w przebiegu stanów zapalnych przydatków i przymacicz, endometriozie, mięśniakach macicy, niedorozwoju macicy, po zabiegach ginekologicznych.

Leczenie

Jeśli zostanie wykryta się przyczyna schorzenia, to obowiązuje leczenie przyczynowe. W klasycznym bolesnym miesiączkowaniu pozostaje leczenie objawowe – stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. ibuprofen, naproksen. Skuteczność zwiększa zastosowanie ich na dzień, dwa przed spodziewaną miesiączką i kontynuowanie przez kolejne dwa dni. Jednym ze sposobów leczenia jest zahamowanie owulacji przez kilka cykli preparatami estrogenowo-progesteronowymi, innymi słowy lekami antykoncepcyjnymi. W zależności od stanu chorej dołącza się środki rozkurczowe, uspokajające. Duże znaczenie ma również regularny i higieniczny tryb życia: odpoczynek, sen, aktywność fizyczna.

A to już wiesz?  Jaki jest pierwszy raz?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy