Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Pod tym mianem kryją się objawy występujące u kobiet w drugiej fazie cyklu miesięcznego, zwykle 7-10 dni przed spodziewaną miesiączką. Powtarzają się one cyklicznie przed każdą miesiączką. Dotyka blisko połowy kobiet. Stanowi niejednokrotnie poważny problem w istotny sposób zakłócający normalną codzienną aktywność.Przyczyny tego stanu nie są do końca jasne. Bierze się pod uwagę zaburzenia hormonalne, głównie tendencję do nadmiaru estrogenów, niższy poziom

Pod tym mianem kryją się objawy występujące u kobiet w drugiej fazie cyklu miesięcznego, zwykle 7-10 dni przed spodziewaną miesiączką. Powtarzają się one cyklicznie przed każdą miesiączką. Dotyka blisko połowy kobiet. Stanowi niejednokrotnie poważny problem w istotny sposób zakłócający normalną codzienną aktywność.

Przyczyny tego stanu nie są do końca jasne. Bierze się pod uwagę zaburzenia hormonalne, głównie tendencję do nadmiaru estrogenów, niższy poziom serotoniny. Podwyższony poziom estrogenów odpowiada za gromadzenie się płynów w organizmie, a w konsekwencji za minimalne obrzęki. Obrzęki w obrębie ośrodkowego układu nerwowego mogą przyczyniać się do indukowania nudności i wymiotów, objawów psychicznych, obrzęk macicy wywołuje uczucie ciężaru w podbrzuszu, dochodzi także do obrzmienia sutków. Pewną rolę odrywają zaburzenia nastroju chorej, występowanie rodzinne. Częściej u kobiet z zespole napięcia dochodzi do depresji poporodowej.

Objawy

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Agresywność

Gniew

Niepokój, drażliwość, zmienność nastroju

Brak kontroli nad sobą, napady paniki

Depresja

Lęki

Uczucie zmęczenia

Zaburzenia snu, apetytu

Zaburzenia koncentracji

Trądzik

Wzdęcia, zaparcia

Zmniejszone wydalanie moczu

Bolesne obrzmienie gruczołów sutkowych

Zawroty i bóle głowy
Uderzenia krwi do głowy

Bóle mięśni

Nudności i wymioty

Kołatania serca

Uczucie ciężaru w miednicy mniejszej

Zwiększenie masy ciała

Leczenie

Pierwszym krokiem powinno być zastosowanie diety z ograniczeniem soli i płynów w drugiej połowie cyklu. Obrzmienie gruczołów sutkowych redukuje używanie podtrzymujących staników. Należy w tym okresie zmniejszyć spożycie kawy, można podawać witaminę E. Godnym polecenia jest unikanie przepracowania fizycznego, psychicznego, stresów, konfliktów.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwbólowe, preparaty wapnia, leki moczopędne, hormonalne, uspokajające i nasenne.

A to już wiesz?  Rozgrzewające kompresy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy