Cykl płciowy

Cykl płciowy kobiety trwa przeciętnie 28 dni i składa się z 3 faz.

1 faza – okres krwawienia miesiączkowego trwa 3-5 dni.

2 faza – dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego trwa od 1 do 14 dnia cyklu.

Pod wpływem hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową – folikulotropowego (FSH) dochodzi do pobudzenia wielu pęcherzyków w jajniku, z których dojrzewa na ogół tylko jeden. Jeżeli dojrzeją dwa – to może rozwinąć się ciąża bliźniacza. W tym czasie zmianie ulega również śluz wydzielany przez szyjkę macicy. Bezpośrednio po miesiączce nie ma śluzu lub jest go bardzo mało – im krótszy cykl, tym dni bez śluzu jest mniej, gdy cykl jest dłuższy – to dni bez śluzu jest więcej. Następnie pojawia się śluz „niepłodny” jest on białawy, mętny, grudkowaty, lepki. Na kilka dni przed jajeczkowaniem pojawia się najpierw uczucie wilgotności i śliskości, a potem dołącza się śluz „płodny”, który jest przejrzysty, rozciągliwy, szklisty, a wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Ostatni dzień w którym można zaobserwować cechy śluzu „płodnego” nazywamy szczytem objawu śluzu. Jest to dzień największej płodności, gdyż na następny dzień występuje owulacja.

Pęcherzyk jajnikowy w tym czasie dojrzewa, zwiększa swoją objętość, przesuwa się ku obwodowi i pobudza przysadkę do wydzielania drugiego hormonu – luteotropowego (LH). Pod wpływem LH dochodzi uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka, proces ten nazywamy owulacją lub jajeczkowaniem. Komórka jajowa dostaje się do jajowodu, a stamtąd do jamy macicy.

W tym czasie tzn. od 5 do 16 dnia cyklu (1 dzień krwawienia to 1 dzień cyklu) dochodzi w jamie macicy do wzrostu błony śluzowej pod wpływem hormonów LH i FSH.

3 faza – trwa od owulacji występującej najczęściej w 14 dniu cyklu do pierwszego dnia miesiączki. Po uwolnieniu komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte, które wydziela hormon progesteron. Przygotowuje on błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli nie doszło do zapłodnienia ciałko żółte po 10 dniach zanika, zmniejsza się ilość wytwarzanego progesteronu. Brak progesteronu powoduje niedokrwienie błony śluzowej macicy i doprowadza do wystąpienia krwawienia miesiączkowego.

Śluz wydzielany przez szyjkę macicy ma cechy śluzu „niepłodnego”. W dzień po owulacji wzrasta temperatura ciała o około 0,3˚C pod wpływem progesteronu. Po miesiączce wraca ona do poprzedniego poziomu.

hastagi na stronie:

#cykl płciowy

0 0 vote
Article Rating
Authors

Related posts

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
aneta
aneta
8 lat temu

Ile dni trwa jajeczkowanie? dziekuje z gory

Top