Choroby Choroby genetyczne

Celiakia poważną chorobą genetyczną

Celiakia poważną chorobą genetyczną Dolegliwości zdrowotne po zjedzeniu konkretnej grupy produktów powinny dać Ci wiele do myślenia. Z całą pewnością nie możesz pozostawić sprawy bez

Celiakia poważną chorobą genetyczną
Dolegliwości zdrowotne po zjedzeniu konkretnej grupy produktów powinny dać Ci wiele do myślenia. Z całą pewnością nie możesz pozostawić sprawy bez sprawdzenia tego, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną może być CELIAKIA.

Celiakia od pokoleń

Celiakia jest chorobą pochodzenia genetycznego, która destrukcyjnie wpływa na organizm chorego. Dzięki występowaniu genów HLA DQ2 oraz HLA DQ8 choroba ma duże szanse na maksymalny rozwój oraz działanie w formie pełnoobjawowej lub w formie ukrytej. To właśnie te geny są w ogromnej mierze odpowiedzialne za cierpienie tysięcy ludzi, którzy nie do końca są w stanie poznać chorobę, która im towarzyszy. Badający wielokrotnie dochodzili do wniosków, że mają do czynienia z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Niestety ich diagnozy były mylne.

Wykonanie szczegółowej analizy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tego rodzaju przypadkach, a z całą pewnością do takich pomyłek nie będzie już dochodziło. Statystyki pokazują jasno, że większość przypadków choroby związana jest z brakiem występowania objawów, co powoduje, że choroba może oddziaływać na organizm od wielu już lat, ujawniając się w swojej końcowej fazie.

Badania w kierunku celiakii
Ważnym posunięciem w diagnostyce celiakii jest określenie podstawowych objawów, które wskazują na odpowiedni kierunek badania. Z całą pewnością zaliczyć do nich możemy:

? Występowanie choroby we wcześniejszych pokoleniach
? Niską odporność organizmu i podatność na infekcje
? Bóle brzucha i wzdęcia po zjedzeniu określonej grupy produktów
? Bardzo niską masą ciała powiązaną z brakiem apetytu
? Cukrzycę typu I oraz choroby tarczycy

Jeśli, któryś z podanych objawów występuje u pacjenta, wówczas nie warto czekać, ale warto za to zdecydować się na skuteczną analizę genetyczną. Jest to badanie, które z całą pewnością wykluczy możliwość wystąpienia tej choroby lub wskaże nam duże prawdopodobieństwo jej występowania. Analiza jest komfortowa i bezbolesna, przez co może być prowadzone zarówno w odniesieniu do starszych pacjentów, jak i do dzieci. Szybka diagnoza celiakii umożliwia wprowadzenie odpowiedniej diety, która staje się głównym lekiem. Dzięki temu można w ciągu kilku lat zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia dalszych powikłań, z chorobą nowotworową jelita na czele.

A to już wiesz?  Co robimy, kiedy dopada nas kaszel?

Dieta dla chorego jest wprowadzana natychmiast po wykryciu choroby i trwa do końca życia. W ciągu pięciu lat od wykrycia choroby można całkowicie wyeliminować ryzyko zachorowania na nowotwory jelita związane z występowaniem celiakii. Oczywiście niezbędne jest do tego odpowiednie podejście pacjenta w jego codziennym zachowaniu. Restrykcyjne odrzucenie produktów zawierających gluten to w tym przypadku podstawa.

Potwierdzeniem wysokiej jakości tego rodzaju badania jest wydana na początku 2012 roku opinia Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, który badania genetyczne stawia w grupie podstawowych analiz rekomendowanych choremu.

Więcej informacji o genetycznej diagnostyce celiakii dostępnych jest TUTAJ

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy