Medycyna

Odkryto mechanizmy tworzenia się skóry, co daje nadzieję na postęp w walce z rakiem

Włoscy naukowcy odkryli dwa białka sterujące procesem tworzenia się komórek skóry z komórek macierzystych osadzonych w warstwie podstawnej skóry. Odkrycie daje nadzieje na zwalczenie nowotworów

Włoscy naukowcy odkryli dwa białka sterujące procesem tworzenia się komórek skóry z komórek macierzystych osadzonych w warstwie podstawnej skóry. Odkrycie daje nadzieje na zwalczenie nowotworów komórek nabłonkowych. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Cell Biology. Badanie było współfinansowane ze środków europejskiego Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Dr Claus Nerlov z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) wraz ze swoim zespołem w włoskim Monterotondo oraz współpracownikami z hiszpańskiego instytutu CIEMAT (Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnologicas) przeprowadzili badania rodziny białek nazwanej C/EBP (białka wiążące się z sekwencją CCAAT), o której wiadomo już, że reguluje podobne mechanizmy w innych typach komórek macierzystych. Po usunięciu z mysich embrionów odpowiednich genów, naukowcy odkryli, że dwa białka z tej rodziny wywołały różnicowanie macierzystych komórek multipotentnych w komórki skóry. Owe dwa białka to C/EBP alfa i beta.
1152193_avocado
‘Myszy bez białek C/EBP alfa i beta miały napiętą i błyszczącą skórę, która nie magazynowała wody’, wyjaśnił dr Claus Nerlov. ‘Nie występowały u nich białka odpowiedzialne za siłę skóry i jej zdolność do magazynowania wody, co wkrótce po ich narodzinach spowodowało śmierć z powodu odwodnienia’.

Jednak obecność tylko jednego z tych białek pozwoliła uniknąć tej wady rozwojowej. Naukowcy doszli do wniosku, że ta niespodziewana nadmiarowość może być częścią składową innych mechanizmów. Na przykład może zapewniać dodatkową warstwę ochronną proliferacji komórki w celu uniknięcia problemów, takich jak np. nowotwór. Z drugiej strony może to oznaczać, że te dwa białka spełniają różne funkcje w różnych sytuacjach.

Co więcej, lepsze zrozumienie tych białek i określenie ich roli w sposobie przekształcania się nabłonkowych komórek macierzystych w komórki skóry będzie oznaczać postęp w leczeniu nowotworów nabłonkowych skóry, a także piersi i jamy ustnej. Wspólną cechą tych nowotworów jest to, że posiadają geny aktywne, które normalnie ulegają ekspresji wyłącznie w nabłonkowych komórkach macierzystych. Właściwość ta prawdopodobnie umożliwia nieograniczone rozmnażanie się złośliwych komórek.

A to już wiesz?  Leczyć się czy uzdrawiać?

‘To bardzo ważne odkrycie’, podkreśla dr Nerlov. ‘Otwiera przed nami całkiem nowe obszary, ponieważ możemy zaobserwować, w jaki sposób białka sterują praktycznie wszystkimi cząsteczkami odpowiedzialnymi za regulację różnicowania komórek skóry. Wygląda na to, że jest to kluczowy element układanki obrazującej proces tworzenia się skóry i jej poprawnego funkcjonowanie przez całe życie’.

Badanie to było finansowanie nie tylko ze środków krajowych, ale także przez Komisję Europejską w ramach projektów EUROSTEMCELL (‘Europejskie konsorcjum na rzecz badań komórek macierzystych’) oraz EUROCSC (‘Zwalczanie komórek macierzystych nowotworów w leczeniu’) oraz w ramach programu Marie Curie.

Więcej informacji:

Nature Cell Biology:
http://www.nature.com/ncb/

EMBL Monterotondo:
http://www.embl.it/

Więcej informacji na temat finansowanych przez UE badań dotyczących ochrony zdrowia:

Teksty pokrewne: 30923, 31158

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: Nature Cell Biology; EMBL
Referencje dokumentu: Lopez, R. G., i inni. (2009) C/EBP alpha and beta couple interfollicular keratinocyte proliferation arrest to commitment and terminal differentiation (Wpływ pary białkowej C/EBP alfa i beta na zahamowanie działania międz
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Biotechnologia medyczna ; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 31251

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=12&CAT=NEWS&QUERY=0124159863ef:cfcb:67d34cf7&RCN=31251

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy