Świąteczny nastrój Święta

Karp, opłatek, puste miejsce przy stole i choinka

Święta dookoła świata Karp, opłatek, puste miejsce przy stole i choinka. To pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.

Święta dookoła świata

Karp, opłatek, puste miejsce przy stole i choinka. To pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Jakie zwyczaje celebrowane są w innych krajach?

Boże Narodzenie świętują miliony ludzi na całym świecie. Sposób, w jaki się je celebruje, jest silnie uzależniony od kultury, religii, ale i położenia geograficznego danego kraju. Jak bardzo różnią się obchody? Przyglądamy się zwyczajom wybranych nacji.

Nie tylko 25. grudnia!
Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, data obchodów. Kraje, w których używa się kalendarza juliańskiego (nasz to gregoriański), świętują dwa tygodnie później. W Egipcie, Etiopii, Erytrei, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Rosji, w Serbii i na Ukrainie Boże Narodzenie wypada 7. stycznia.

Święta na antypodach

Na półkuli południowej grudzień to pełnia lata. Spełnienie marzeń o białych świętach jest tam więc jeszcze mniej prawdopodobne niż w Polsce. Wcale nie przeszkadza to jednak mieszkańcom tych rejonów w obchodzeniu Bożego Narodzenia. Wręcz przeciwnie do maksimum wykorzystują oni piękną pogodę. Australijską tradycją są Carols by Candlelight?? plenerowe koncerty, podczas których ludzie gromadzą się, by w świetle świec śpiewać kolędy pod gołym niebem. W repertuarze przeważają najpopularniejsze anglojęzyczne pieśni wigilijne, pastorałki i utwory świąteczne mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Helen Doron English. Usłyszymy tam tradycyjne kolędy, jak Silent night?, ale również Have Yourself a Merry Little Christmas? czy Jingle Bells? i We Wish You a Merry Christmas?. Wiele z nich ma bardzo chwytliwe refreny, chętnie śpiewane przez najmłodszych dodaje.

Anglojęzyczne piosenki świąteczne dla dzieci
Jingle Bells
Oh, jingle bells, jingle bells
Jingle all the way
Oh, what fun it is to ride
In a one horse open sleigh

We Wish You a Merry Christmas
We wish you a Merry Christmas
We wish you a Merry Christmas
We wish you a Merry Christmas
And a Happy New Year.

A to już wiesz?  Świąteczny bigos w nowej odsłonie

Zwarte Piet Fot. Hans Pama

Christmas by Candlelight Fot. DocklandsTony

Niezwykle popularne, zarówno w Australii, jak i w RPA, jest również świąteczne grillowanie. Mieszkańcy obydwu państw organizują barbecue, żartobliwie zwane Barbie? (w Australii) lub Braai? (w RPA), by w gronie przyjaciół i rodziny zajadać się mięsem i krewetkami.

Kto przynosi prezenty?
O jednoznaczną odpowiedź na to pytanie trudno nawet w Polsce. Wśród wielu wymienianych przy tej okazji postaci, prym wiodą św. Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko, Gwiazdka i Aniołek. Co kraj, to obyczaj.

We Włoszech prezenty przynosi La Bafana czarownica na miotle.

W Hiszpanii Trzej królowie (odpowiednio 5 i 6 stycznia), a w Rosji – Dziadek Mróz.

Są również miejsca, gdzie podarki rozdaje Mikołaj w nieco innym niż u nas entourage’u.

Niderlandzki Sinterklaas przypływa z Hiszpanii wraz z Czarnym Piotrusiem.

W Niemczech towarzyszy mu Knecht Rupert, a w Stanach Zjednoczonych elfy.

Drobnych różnic jest więcej – W krajach anglojęzycznych inaczej niż u nas informuje się Mikołaja o swoich pragnieniach mówi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Helen Doron English – Zamiast wysyłać listy, wrzuca się je do kominka, by z dymem uleciały do nieba dodaje.

Choć niemal w każdym regionie obchodzi się Boże Narodzenie trochę inaczej, to sens zawsze jest ten sam. Nie ma znaczenia czy jest 20 czy -20 stopni, czy obchody mają miejsce w grudniu czy w styczniu, ani to, kto przynosi prezenty. Najważniejsze, by spotkać z najbliższymi i podzielić się z nimi tym, co mamy najlepszego.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy