Podróşe do krajów tropikalnych

Podróże do krajów tropikalnych

Osoby wyjeżdżające do krajów tropikalnych są narażone na wiele czynników zakaźnych. Ryzyko infekcji wiąże się nie tylko z patogenami nieznanymi w naszej części Europy, ale również spowodowane jest innymi warunkami klimatycznymi, innymi zwyczajami kulturowymi, niejednokrotnie niską kulturą higieniczną,

Osoby wyjeżdżające do krajów tropikalnych są narażone na wiele czynników zakaźnych. Ryzyko infekcji wiąże się nie tylko z patogenami nieznanymi w naszej części Europy, ale również spowodowane jest innymi warunkami klimatycznymi, innymi zwyczajami kulturowymi, niejednokrotnie niską kulturą higieniczną, ubóstwem.

Wyjazd do strefy tropikalnej powinien być związany z odpowiednim okresem adaptacji do tamtejszych warunków i w początkowym okresie często wiąże się z brakiem odporności. Przygotowanie do takiego wyjazdu różni się nieco z formalnego punktu widzenia dla osób wyjeżdżających służbowo i prywatnie. Zabezpieczenie medyczne wyjazdów służbowych regulują zarządzenia Instytutu Medycyny Morskiej i Tropików w Gdyni. Osoby podróżujące służbowo są zobowiązane do udania się na wizytę lekarską co najmniej 8 tygodni przed wyjazdem oraz po powrocie. Osoby podróżujące prywatnie nie mają takiego obowiązku, jednakże zaleca się taką wizytę, zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży, osobom przewlekle chorującym.

Osoby chorujące przewlekle powinny zabrać ze sobą krótki opis swojej historii choroby w języku obcym, ostatnie aktualne wyniki badań (np. EKG, RTG klatki piersiowej, zapas leków branych codziennie lub okresowo, podstawową apteczkę, zapasowe okulary, grzałkę do gotowania wody (pitnej, oraz wody do mycia zębów, płukania jamy ustnej). Ze względu na wysokie koszty leczenia zagranicą, rozsądne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Zawsze należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej odzieży. Obuwie powinno być lekkie, ale pełne, niezbędny jest sweter i stosowne nakrycie głowy. Należy zabrać ze sobą repelenty – środki odstraszające komary oraz kremy lub emulsje z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym i nadmiernym opaleniem.

W czasie długotrwałej podróży samolotem należy zachować umiar w jedzeniu i piciu napojów alkoholowych, gazowanych. Ze względu na skłonność organizmu w czasie lotu do zastoju żylnego, niedociśnienia, wskazana jest gimnastyka w czasie lotu polegająca na okresowym wstawaniu, poruszaniu głową, ramionami, stopami, wykonaniu głębszych oddechów.

A to już wiesz?  Monitor Zdrowia OSOZ: Życie z tarczycą coraz droższe

Zawsze po przybyciu do strefy tropikalnej organizm wymaga pewnego okresu aklimatyzacji. Przez kilka dni należy unikać intensywnych wysiłków fizycznych, nadmiernego nasłonecznienia, posiłki powinny być umiarkowane, również należy ograniczyć napoje alkoholowe. Adaptacja do nowej strefy czasowej wymaga zwykle 1 dnia na każde 1-2 godziny różnicy czasu.

W trakcie pobytu w kraju tropikalnym należy unikać spożywania dań przygotowywanych z surowego mięsa, ryb, owoców morza, surowych owoców, jarzyn, surowych produktów mlecznych i nabiału (majonezów, ciastek, lodów), kostek lodu. Dotyczy to także dobrych restauracji, a zwłaszcza serwowanego tam lodu. Należy korzystać ze sterylnie pakowanych produktów i napojów. Zawsze należy stosować wodę przegotowaną nawet do mycia zębów, jeśli jest to niemożliwe to odpowiednio przefiltrowaną lub poddaną odkażaniu chemicznemu. Kąpiel w otwartych zbiornikach słodkowodnych wiąże się z ryzykiem zakażenia schistosomatozą. Bezpieczniejsze są baseny przy hotelach.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy