Jak się opalać

Kremy z filtrem

Aby scharakteryzować własności ochronnych filtrów słonecznych UV wprowadzono faktory. Czym jest faktor i co oznacza? Faktor to współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje dany preparat ochronny. Na kremach czy innych środkach do opalania jest zwykle podany numer

Aby scharakteryzować własności ochronnych filtrów słonecznych UV wprowadzono faktory. Czym jest faktor i co oznacza? Faktor to współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje dany preparat ochronny. Na kremach czy innych środkach do opalania jest zwykle podany numer faktora.

Najczęściej spotykany jest symbol SPF (Sun Protection Factor), który określa wysokość ochrony jaką gwarantuje dany krem ochronny tylko przed zakresem promieniowania UVB.

Przez wiele lat uważano, że głównym problemem jest promieniowanie UVB. Teraz wiadomo, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry i zmian nowotworowych.

Efekty działania promieniowania UVB na skórę jest MED – minimalna dawka rumieniowa (Minimal Erythema Dosis). Jest to jednostka oznaczająca minimalną dawkę promieniowania UVB, która jest potrzebna do wywołania reakcji zapalnej, objawiającej się zaczerwieniem skóry.

Ważna jest też ilość nakładanego kremu. Czasami producent zaleca obfite smarowanie kremem. Kiedy posmarujemy zbyt cienko, może nie zadziałać ochrona.

Kolejna ważna rzecz, to to, że krem z faktorem niższym niż 10 czy 15 nie chroni dostatecznie przed promieniowaniem UV. Na świecie jest zalecany minimalny faktor 15. Jednak w Polsce nadal ludzie używają niskich, np. 2 czy 6.

A to już wiesz?  Brak apetytu u dziecka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy