Ciąża

Kiedy jest już po porodzie

Kiedy jest już po porodzie… autorem artykułu jest Daria Składanowska Po pierwsze, trzeba powiedzieć to na głos: kochane świeżo upieczone mamy, urodziłyście dziecko, jesteście wspaniałe!

Kiedy jest już po porodzie…

autorem artykułu jest Daria SkładanowskaPo pierwsze, trzeba powiedzieć to na głos: kochane świeżo upieczone mamy, urodziłyście dziecko, jesteście wspaniałe! I bez różnicy, czy zrobiłyście to siłami natury czy przez cięcie cesarskie. Serdecznie gratuluję! Teraz kiedy jest już po nalezy wziÂąć głęboki oddech, uzbroić się w cierpliwość, niewyczerpane zapasy optymizmu, usmiechnÂąć się do siebie i dziecka i … poczytać.726035_welcome_to_the_world_2Pielęgnacja tuż po…

Organizm po porodzie, zamiast odpoczywać, rozpoczyna wielkÂą akcję pt. „oczyszczanie”. Dlatego w pierwszych dniach występuje obfite krwawienie świadczÂące o wydalaniu resztek tkanek i błon płodowych. W tym okresie bardzo ważna jest odpowiednia higiena, która ma duży wpływ na właściwe gojenie się ran.

Jeśli to tylko możliwe, świeżo upieczona mama powinna zatroszczyć się o dostęp świeżego powietrza do miejsc intymnych. Powinna wybierać bawełnianÂą bieliznę oraz unikać sztucznych materiałów i elastycznych rajstop. OdpoczywajÂąc w zaciszu sypialni, dobrze jest położyć się bez bielizny na podkładzie ginekologicznym, który uchroni pościel przed zaplamieniem.

Aby utrzymać okolice krocza w czystości, należy jak najczęściej zmieniać podpaski i wkładki higieniczne oraz podmywać się pod bieżÂącÂą wodÂą, zaczynajÂąc od przodu. W aptekach dostępne sÂą specjalne środki do higieny intymnej, które majÂą dodatkowo działanie nawilżajÂące, natłuszczajÂące i – co bardzo ważne – aseptyczne. Zawsze warto też mieć przy sobie chusteczki nawilżane przeznaczone do higieny okolic intymnych. Należy jednak zawsze dokładnie osuszać krocze, np. papierowym ręcznikiem.

Młoda mama powinna cały czas obserwować swój organizm i koniecznie udać się do lekarza, jeśli:

– nagle: krwawienie ustanie lub zwiększy się,

– wydzieliny będÂą miały bardzo nieprzyjemny zapach,

– krew zmieni kolor na jasnoczerwony,

– pojawi się gorÂączka powyżej 38°C.Nacinać czy nie?

Co pewien czas pojawia się trend na salach porodowych dotyczÂący już ostatniej fazy porodu kiedy to krocze rodzÂącej mamy bywa nacinane. Jeszcze kilka lat temu podczas porodu zabieg ten był bardzo często spotykany. Po takim nacięciu rana miała lepiej i szybciej się goić. Niestety część pań do dziś wspomina to z grymasem bólu na twarzy, co oczywiście nie jest regułÂą. I nie chodzi wcale o sam moment nacięcia, bo tego się nie czuje, ale o proces gojenia. Po takim zabiegu mogÂą pojawić się problemy z poruszaniem oraz siadaniem. Przy wstawaniu czy chodzeniu młode mamy odczuwać mogÂą także jak rana „ciÂągnie” zszyte tkanki. Skutki takiego cięcia zwykle łagodzÂą dmuchane koło do pływania lub miękka poduszka, które znacznie ułatwiajÂą siedzenie. Warto też znaleźć swój sposób na „bezpieczne” podnoszenie się z łóżka. Wstawanie najlepiej rozpoczÂąć od uklęknięcia i podparcia dłońmi. Czasami ból po nacinaniu złagodzÂą także:

A to już wiesz?  jak zrelaksować się w ciąży

– paracetamol (może być w czopku),

– okłady z lodu (zawsze osłoniętego, np. dużymi płatkami kosmetycznymi) a czasem z rivanolu.

Teraz jednak częściej zdarza się, że lekarze „pozwalajÂą” organizmowi samemu sobie poradzić z porodem, nawet kosztem pękniętych samoistnie tkanek. Brzmi to dość groźnie. Ale jak się okazuje, natura jest mÂądrzejsza od skalpela i sztucznej prostej linii cięcia. Mamy po takim porodzie szybko dochodzÂą do formy, nie odczuwajÂąc znacznego bólu, mimo założonych szwów, które po około 7 dniach same się rozpuszczajÂą. Nie pojawia się też nieprzyjemne uczucie, że coś „ciÂągnie”, a panie mogÂą w miarę dobrze funkcjonować. Rana krocza w naturalny sposób się goi, przy czym nie powstajÂą zrosty i „sztuczne” blizny. W szybkim procesie gojenia pomagajÂą częste zmiany bawełnianych podpasek, podmywanie się, stosowanie delikatnych płynów do higieny oraz dobre osuszanie krocza jednorazowymi ręcznikami a nawet suszarkÂą do włosów.

(fotka płatków kosmetycznych, płynów do higieny intymnej)

Po „cesarce”

Jeśli poród przebiega za pomocÂą cięcia cesarskiego, trzeba przede wszystkim nastawić się pozytywnie i być cierpliwym. To poważna operacja, a nie zabieg kosmetyczny, więc należy dać sobie dużo czasu na powrót do sprawności. Po operacji rana, a później blizna, może boleć i swędzieć. Trudno jest kichnÂąć, odkaszlnÂąć, a dodatkowo mogÂą pojawić się kłopoty z wypróżnianiem. Jak by tego było mało, mogÂą wystÂąpić także wzdęcia. Podobnie jak po naturalnym porodzie, pomogÂą odpowiednia dieta oraz spacery. Pod żadnym pozorem nie wolno dźwigać ciężarów, a dziecko trzeba unosić tak, by pracowały mięśnie ramion a nie brzucha. Jeśli młoda mama będzie chciała karmić dziecko naturalnie, to pozycja leżÂąca powinna przynieść najwięcej satysfakcji. Gdyby jednak miała karmić na siedzÂąco, dobrze jest ułożyć sobie tyle poduszek, by malec mógł spokojnie leżeć na wysokości piersi.


A to już wiesz?  Podaruj serce, podaruj płytę

„WC-strachy”

Kiedy jest już po porodzie, wydaje się, że już nic nie może młodej mamy wystraszyć, bo w końcu najgorszy ból ma za sobÂą. A jednak… Drzwi do toalety wyglÂądajÂą dziwnie złowrogo i sÂą omijane przez niÂą szerokim łukiem. Wstrzymuje się do ostatniej chwili, a to błÂąd. Uwaga! Macica szybciej się obkurczy, jeśli pęcherz będzie opróżniany regularnie. Ale jak to zrobić, kiedy boli i piecze? W pierwszych godzinach po porodzie warto wybrać się pod prysznic. Ciepła i delikatnie spływajÂąca woda złagodzi szczypanie, a sam prysznic wprawi mamę w dobre samopoczucie. Wreszcie może spłukać z siebie cały wysiłek, pot i zmęczenie.

Kobiety często wpadajÂą w panikę i obawiajÂą się, że szwy mogÂą popękać podczas wypróżniania. W efekcie unikajÂą toalety, co prowadzi do zatwardzenia. Należy więc przemóc strach i jak najszybciej mieć to za sobÂą. Szwy na pewno nie pęknÂą, a im częściej jelita będÂą opróżniane, tym szybciej organizm wracać będzie do swojego naturalnego rytmu. Pomoże tu również ruch i odpowiednia dieta, składajÂąca się z dużej ilości płynów i produktów zawierajÂących błonnik, jak np. jabłka, rodzynki czy suszone śliwki. Mimo olbrzymiego zmęczenia warto spacerować, co przyspieszy to pracę jelit. Gdyby jednak naturalne sposoby zawiodły, a zaparcie trwałoby dłużej niż 3 dni, pomóc mogÂą czopki z gliceryny lub ciekła parafina do picia. Niestety po porodzie kobieta narażona jest także na powstawanie żylaków odbytu. Tu mogÂą pomóc preparaty kasztanowca, a także okłady (lodowate) z naparu liści gryki i z zielonej glinki (ciepłe).

Dodatkowym kłopotem, który może się pojawić, jest popuszczanie moczu – tzw. inkontynencja. Jest ona spowodowana mocnym rozciÂągnięciem tkanki krocza i miednicy w czasie ciÂąży. Bezwiedne popuszczanie moczu może mieć miejsce podczas kichnięcia lub kaszlnięcia. W celu zabezpieczenia bielizny przed zabrudzeniem, można w tym okresie stosować dostępne na rynku wkładki urologiczne, które sÂą wielkości podpaski, ale wchłonÂą znacznie więcej wilgoci. Warto też ćwiczyć mięśnie dolnej partii ciała. Ćwiczenia te sÂą bardzo proste i nie wymagajÂą chodzenia do siłowni. Podczas korzystania z toalety należy spróbować wstrzymać strumień moczu na ok. 8-10 sekund i następnie czynność tę powtarzać kilkakrotnie. Później można takie ćwiczenia wykonać „na sucho”, nawet siedzÂąc za biurkiem w pracy. (fotka podpasek Lady)Dodatkowe „atrakcje”

A to już wiesz?  Próby ciążowe

KARMIENIE PIERSIĄ

Gdy świeżo upieczona mama decyduje się na karmienie dziecka piersiÂą, przez kilka najbliższych miesięcy powinna korzystać ze specjalnej bielizny oraz wkładek laktacyjnych. SÂą one niezastÂąpione w niespodziewanych sytuacjach, kiedy nagle piersi pobudzone do laktacji wyprodukujÂą zbyt wiele mleka. Nie każda przyszła mama wie, że kiedy karmi dziecko jednÂą piersiÂą, z drugiej też poleci mleko (na wypadek bliźniaków). W takich sytuacjach wkładki pomogÂą zadbać o higienę piersi i uchroniÂą bieliznę przed zabrudzeniem.TALIA OSY

Powiedzmy sobie szczerze, sÂą kobiety, które już kilka tygodni po porodzie wracajÂą do swojej dawnej (czyt. sprzed ciÂąży) figury. Ale umówmy się…sÂą to wyjÂątki potwierdzajÂące regułę. Kochane, Wasze organizmy wykonały bardzo ciężkÂą pracę, macica z wielkości mandarynki rozrosła się do wielkości arbuza… Potrzeba czasu, by znów się obkurczyła. Najczęściej powrót do dawnego rozmiaru zajmuje około roku. Głodówki i drakońskie diety nie sÂą rozsÂądnym pomysłem. W skutecznym powrocie do swojej formy pomoże karmienie piersiÂą, które przyspiesza spalanie nagromadzonych zapasów oraz obkurczanie macicy, a także ćwiczenia i długie spacery z dzieckiem, nawet zimÂą! Nie dajmy sobie wmówić, że noszenie elastycznych pasów czy ściskanie się bandażami spowoduje, że nasz brzuch będzie szybko płaski i jędrny. Możemy osiÂągnÂąć dokładnie odwrotny skutek, bo mięśnie zamiast pracować i ćwiczyć będÂą tylko ściskane. Dobrym ćwiczeniem jest kręcenie hoola hop, które same możemy dodatkowo obciÂążyć piaskiem lub grochem. Na pewno będzie to bardziej skuteczne od elastycznych gorsetów. Z kolei na niedoskonałości skóry, takie jak cellulit i rozstępy pomogÂą masaże. Jednak jeśli młoda mama karmi piersiÂą, może używać tylko delikatnych kosmetyków, np. oliwki dziecięcej. Na korektę i fachowe zabiegi kosmetyczne przyjdzie jeszcze czas.ANEMIA

Po porodzie dobrze jest kontrolować swoje wyniki krwi. Często dochodzi bowiem do anemii, którÂą łatwo wyeliminować, poprzez prawidłowÂą dietę. Dobrze, jeśli posiłki będÂą składać się z zielonych warzyw, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, musli, soji, pestek z dyni i słonecznika, a także dzikiego ryżu, drożdży, wołowiny, wÂątróbki, buraczków, brzoskwiń i moreli. Można też wspomóc się preparatami witaminowymi, ale z tym lepiej nie przesadzać.


Daria Składanowska

MEDI Forum Opieki Długoterminowej

http://www.ecewod.tzmo.com.pl/content/Folder.2007-05-10.0528/Folder.2007-05-10.3629


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy