Porady

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Nowy rok napawa nas nadzieją i chęcią zmian na lepsze. Planujemy urzeczywistnić marzeń, wprowadzamy nowe zasady lub nawyki. Jakie cele wybrać, by mieć pewność że

Nowy rok napawa nas nadzieją i chęcią zmian na lepsze. Planujemy urzeczywistnić marzeń, wprowadzamy nowe zasady lub nawyki. Jakie cele wybrać, by mieć pewność że ich realizacja będzie skuteczna? Skupmy się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Według badań OBOP z 2008 prawie połowa (47%) Polaków podejmuje się noworocznych postanowień. Najczęściej chcemy: rzucić palenie, rozpocząć regularne ćwiczenia i treningi lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby wytrwać w noworocznych postanowieniach i faktycznie poprawić stan zdrowia i samopoczucia, warto pamiętać co pozytywnego możemy osiągnąć. Świadome dbanie o ciało i umył oraz pielęgnacja zdrowych nawyków to klucz do długiego życia w zdrowiu. Aby to osiągnąć, skupmy się na trzech podstawowych krokach. Konsekwentne działanie na tych polach pomoże nam osiągnąć sukces.

Krok 1: Zrównoważona dieta
Aby zadbać o zdrowie należy przede wszystkim nabrać dobrych nawyków żywieniowych. Nie chodzi o to, by przejść na drakońską dietę lub ograniczyć posiłki do minimum. Zła dieta oraz jej nieprawidłowe stosowanie przynoszą odwrotne do zamierzonych skutki. Pojawia się tzw. efekt jo-jo, czyli wahania wagi ciała, polegające na przybraniu masy zaraz po schudnięciu. Zdrowa dieta to przede wszystkim świadome odżywianie. Jadłospis powinien być zróżnicowany i dostarczać kompletu składników odżywczych, witamin i minerałów. Unikać należy tłustych potraw, słodyczy oraz nadmiaru soli i alkoholu. Pomocna w diecie będzie niewątpliwie waga, dzięki której precyzyjnie zmierzymy składniki lub porcje oraz zbadamy najważniejsze wartości odżywcze w pożywieniu (tłuszcz, sól, cholesterol, weglowodany, błonnik, białko i kalorie) mówi Władysław Fedejko, zarządzający marką Salter w Polsce.

Krok 2: Relaks na co dzień
Długie godziny w pracy, przed komputerem, brak ruchu oraz życie w ciągłym napięciu sprawiają, że jesteśmy osłabieni i zmęczeni. Władysław Fedejko, specjalista urządzeń do masażu HoMedics: – Często odczuwamy dolegliwości wywołane takim trybem życia, tj. bóle mięśni i stawów oraz spadek nastroju. Aby pozbyć się tych uciążliwości i poprawić stan naszego zdrowia psychofizycznego warto regularnie oddawać się zabiegom relaksacyjnym. Pozytywne bodźce i małe przyjemności pozytywnie wpływają na kondycję psychiczną i fizyczną, dlatego powinniśmy docenić pozytywny wpływ masażu. Możemy wykonać go w domu za pomocą masażerów lub mat masujących. Możemy skupić się na masowaniu konkretnych partii ciała (np. stóp czy karku) lub zafundować sobie szeroki masaż pleców. Tego rodzaju urządzenia są sprawdzone – rozluźniają, usuwają napięcie mięśniowe i skutecznie relaksują. Posiadanie na własność tego typu sprzętu ułatwi nam regularne dbanie o zdrowie.

A to już wiesz?  Problem nie tylko męski. Liderin - nowy gracz na rynku

Krok 3: Zadbaj o kondycję
Poza relaksem i zdrowym jedzeniem niezbędny jest regularny ruch. Choć większość z nas wierzy, że wpływa on na poprawę zdrowia to tylko 6% Polaków uprawia sport regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, a 49 % nie uprawia go wcale informują badania Eurobarometru z 2010 r. Zimą aura nie sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu, możemy jednak zapisać się na aerobik lub basen. By mieć pewność, że na pewno będziemy regularnie uprawiać sport najlepiej wykupić karnet co najmniej na miesiąc. Warto również wykorzystać noworoczny entuzjazm i pomóc sobie w realizacji postanowienia wykupując np. kurs nauki tańca, który przy okazji uczyni z nas królów parkietu w tegorocznym karnawale.

Najważniejsze, by postanowienia na nowy rok nie stały się jedynie pusto wypowiedzianymi życzeniami. Trzeba konsekwentnie i z uporem wprowadzać je w życie, a na pewno zaprocentują nam na kolejne miesiące a nawet lata.

http://www.pressoffice.pl/zdrowie,t1156569107?more=1011106220

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy