Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Przeziębienie wywołują wirusy powszechnie występujące w środowisku człowieka. Przenosimy je na rękach i wdychamy często nie zdając sobie z tego w ogóle sprawy. Grypa natomiast wywoływana jest przez wirusy grypy występujące w dwu głównych typach i licznych podtypach: typ A – chorują ludzie i zwierzęta np. ptaki. Typ B – chorują tylko ludzie. Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Najpierw drapie nas w gardle, od czasu do czasu kichamy. Grypa natomiast od razu “zwala nas z nóg”.

Grypa zaczyna się niespodziewanie, nawet w ciągu paru godzin. Dopada nas nawet podczas snu. Zwykle od razu pojawia się wysoka gorączka, powyżej 39°C, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale.

Jeżeli zaś rozpoczyna się przeziębienie, możemy sobie pomóc w łagodzeniu jego objawów. Dobra będzie herbata z miodem, cytryną, sok malinowy. To takie domowe sposoby. W razie konieczności, możemy kupić coś w aptece.
Objawy przeziębienia po kilku dniach ustąpią samoistnie, a organizm powróci do zdrowia. Zwykle objawy ograniczają się do dokuczliwego kataru i kaszlu, gorączka zaś nie jest wysoka.

Jeśli w czasie przeziębienia dochodzi do nasilania się i pojawiania się nowych objawów, gorączka zaś rośnie, to zazwyczaj odpowiadają za to bakterie dodatkowo zakażające organizm, którym atak ułatwia osłabienie organizmu przez walkę z wirusem. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc lekarska.

Chorując na grypę, bardzo musimy uważać, ponieważ często dochodzi do powikłań.

Po grypie dochodzi czasem do rozwoju powikłań. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Rzadko, na szczęście, w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych. Powikłania pogrypowe potrafią nawet zagrozić życiu. Narażeni na nie są zwłaszcza ludzie starsi, z osłabioną odpornością, cierpiący na przewlekłe choroby serca, nerek, czy układu oddechowego. Także małe dzieci są bardziej zagrożone.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, co nam dolega, zawsze skontaktujmy się z lekarzem. Zwłaszcza, jeżeli choruje małe dziecko, powinniśmy udać się z nim do lekarza, który rozpozna chorobę i powie, co dalej robić.

Authors

Related posts

Top