Choroba Meniere’a

Choroba Meniere’a

Głównymi cechami tej choroby są zawroty głowy, utrata słuchu i szumy w uszach. Objawy związane są z poszerzeniem struktury błędnika zwanej labiryntem błoniastym. Przyczyna tego stanu nie jest dokładnie wyjaśniona.

Objawy

Zawroty głowy pojawiają się nagle, mają charakter napadowy. Mogą trwać wiele godzin i ustępują stopniowo. Towarzyszą im nudności i wymioty. Słuch ulega upośledzeniu i ma ono tendencję do stałego pogarszania. Szumy uszne są stałe lub przerywane i zwykle narastają przed lub napadzie zawrotów głowy. W dotkniętym chorobą uchu chory odczuwa pełność lub ma uczucie wzmożonego ciśnienia.

Niekiedy zdarza się, że dominującymi objawami są szumy uszne i upośledzenie słuchu. Typowe zawroty głowy pojawiają się dopiero w kilka miesięcy lub lat po szumach i zaburzeniach słyszenia. Poprawa słuchu następuje wtedy wraz z atakiem zawrotów głowy.

Objawy choroby Meniere’a

Napadowe zawroty głowy

Upośledzenie słuchu

Szumy uszne

Nudności i wymioty

Leczenie

Leczenie farmakologiczne nie zawsze jest skuteczne i niekiedy pełne wyleczenie uzyskuje się po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Spośród leków stosuje się atropinę, skopolaminę, pentobarbital, diazepam. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe łagodzi difenhydramina.
Wieloletni przebieg choroby i inwalidztwo z tego powodu skłania do poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Istnieje wiele metod, jednak głównie opierają się na przecięciu nerwu przedsionkowego. Bardziej radykalnym sposobem jest wycięcie błędnika, jednakże jednocześnie upośledza ono słuch.

Authors

Related posts

Top