Odmrożenia

Odmrożenia to miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania zimna. Zdarzają się nawet przy temperaturach powyżej 0 stopni, szczególnie przy wietrznej i wilgotnej pogodzie. Jak rozpoznać to, ze odmroziliśmy skórę? W odmrożeniu skóra początkowo bywa zaczerwieniona, później staje się sina, szaroniebieska „marmurkowa”, a w końcu biało blada. We wstępnym okresie odmrożenia występuje uczucie marznięcia, swędzenie i wrażenie „puszystości”.

Czasem dopiero w ciepłym pomieszczeniu można mniej więcej odróżnić wychłodzenie od odmrożenia.Llekkie odmrożenie i silne przechłodzenie powodują od razu silny ból, podczas gdy ciężkie odmrożenia pozostają również w cieple zupełnie niebolesne. Głównym zagrożeniem w odmrożeniu jest nieodwracalne obumarcie odmrożonych części ciała a także zakażenie.

Co robić, kiedy odmrozimy sobie jakąś część ciała? Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia, zwłaszcza gdy odmrożona część ciała jest jeszcze blada, polega na możliwie szybkim przywróceniu w niej krążenia krwi. Dlatego ogrzewamy uszkodzoną kończynę w kąpieli wodnej, o coraz wyższej temperaturze. Rozpoczynamy ogrzewanie wodą o temperaturze 25-30oC, a po kilkunastu minutach zwiększamy ją stopniowo do 38-40oC. Ogrzewanie należy stosować do czasu, gdy tkanki osiągną odpowiednią temperaturę. Po kąpieli można odmrożone miejsca lekko nacierać niewielką ilością 70% alkoholu etylowego, aż do zaróżowienia skóry. Następnie trzeba nałożyć suchy jałowy opatrunek z grubą warstwą waty i z ciepło owiniętymi kończynami odwieźć chorego do szpitala.

Jeśli nie ma możliwości wykonania kąpieli ogrzewającej, to należy zastosować krótkotrwały, delikatny masaż, używając niewielkiej ilości 70% alkoholu etylowego, a następnie nałożyć gruby opatrunek ochronny.
Jeżeli wytworzyły się pęcherze, przykrywa się je jałowym opatrunkiem. Nie można ich otwierać. Zabrania się również szeroko stosowanego nacierania odmrożonych kończyn śniegiem, pogarsza to jeszcze stan kończyny – tworzą się mikroskopijne rany, łatwo powstaje zakażenie.
Nie wolno także podawać alkoholu osobie, która ma odmrożenia, gdyż alkohol rozszerza naczynia a to może spowodować przechłodzenie całego organizmu. Nie wolno również palić. Zwężająca naczynia krwionośne nikotyna pogarsza rokowanie.

W przypadku wychłodzenia całego ciała, ogrzewanie należy przeprowadzić bardzo powoli, gdyż ciepła kąpiel spowoduje rozszerzenie skórnych naczyń krwionośnych i zimna krew z obwodu zmiesza się z ciepłą krwią centralną. Może to doprowadzić nawet do zgonu. Opisywane są przypadki, gdy znalezionego zamarzniętego człowieka wnoszono do ciepłego pomieszczenia, gdzie – na drodze opisanego wyżej mechanizmu – szybko umierał.

Do kąpieli całego ciała używamy wody o temperaturach jak przy miejscowych odmrożeniach, ale podnoszenie ciepłoty kąpieli powinno odbywać się wolniej. W odmrożeniach obowiązuje również profilaktyka przeciwtężcowa – wstrzykiwanie zapobiegawczo surowicy przeciwtężcowej lub dawki przypominającej anatoksyny.

Authors
Tags , , , , , , , ,

Related posts

Top