Alergia spojówek w okresie jesiennym i zimowym

Alergia spojówek w okresie jesiennym i zimowym
Jak ograniczyć kontakt z alergenami?

Warszawa, 06.10.2016 r. ? Wbrew powszechnemu przekonaniu o sezonowości alergii, osoby na nią cierpiące mogą odczuwać nieprzyjemne objawy nawet przez cały rok. Podczas jesieni i zimy występuje nasilenie dolegliwości wśród alergików chorujących na całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, którego przyczyną jest m.in. uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie . Jednym z symptomów uczulenia może być m.in. świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Alergię spojówek stwierdza się nawet u 96% chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa, a dolegliwości z nią związane w istotny sposób wpływają na obniżenie jakości życia , . Warto więc wiedzieć jakich zaleceń przestrzegać, by ograniczyć kontakt z alergenami.

Jak objawia się alergia spojówek?
Podstawowym objawem chorobowym, który zawsze występuje przy alergii spojówek, jest świąd. Pacjenci ponadto skarżą się na łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami i obrzęk1. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii ocznej jest też większe wtedy, gdy doświadczamy już jakiejś choroby alergicznej lub ma ją ktoś z rodziny2. Wspomniane objawy są charakterystyczne zarówno dla całorocznego alergicznego zapalenia spojówek jak i sezonowego alergicznego zapalenia spojówek, ale w pierwszym przypadku mają nieco łagodniejszy charakter .

Jak można sobie pomóc?
Okres wczesnej jesieni jest szczególnie trudny ze względu na powrót po wakacjach do obowiązków związanych z nauką czy pracą. Dodatkowo dolegliwości związane z alergią spojówek mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto więc poznać kilka prostych zasad, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie.
Uczulenie na grzyby mikroskopijne (pleśnie) ? czego unikać? :
? koszenia trawy, grabienia liści i ogrodnictwa,
? przebywania w pomieszczeniach narażonych na występowanie grzybów np. drewnianych altankach ogrodowych i domkach letniskowych,
? wysokiej wilgotności w pomieszczeniach,
? tapet na ścianach i wykładzin na podłogach,
? hodowli wilgociolubnych roślin doniczkowych.

Uczulenie na roztocza kurzu domowego ? czego unikać? 4:
? dywanów, mebli tapicerowanych, poduszek i kołder z pierza.
Uczulenie na roztocza kurzu domowego ? co jest zalecane? 4:
? odkurzanie pomieszczeń sprzętem z filtrem HEPA,
? wietrzenie pomieszczeń,
? czyszczenie materaca podczas zimy i wystawianie go na mróz,
? częste pranie pościeli,
? używanie specjalistycznej pościeli barierowej.
Uczulenie na sierść zwierząt ? co jest zalecane? 4:
? stosowanie oczyszczacza powietrza w filtrem HEPA,
? regularne kąpanie zwierzaka,
? unikanie wizyt w miejscach, gdzie są hodowane zwierzęta,
? trzymanie zwierzęcia poza miejscem częstego przybywania domowników, np. sypialnią.

Jaki preparat wybrać przy alergii spojówek?
W przypadku alergii ocznej wykazano, że na nasilone objawy lepiej działają preparaty miejscowe3. Jednym z takich leków są krople Alleoptical?, zawierające kromoglikan sodu jako substancję czynną. Stosuje się je w celu łagodzenia objawów oraz leczenia alergii ocznych u dorosłych i dzieci ? zarówno całorocznego (wywołanego np. przez sierść kota, roztocza2), jak i sezonowego alergicznego zapalenia spojówek (powstałego w wyniku występowania różnego rodzaju pyłków) .
Preparat nie zawiera konserwantów. Może być stosowany u dzieci i dorosłych.
________________________________________

Alleoptical, 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór w pojemniku jednodawkowym. Każdy pojemnik jednodawkowy zawiera roztwór sodu kromoglikanu o stężeniu 20 mg/ml. Wskazania do stosowania: Łagodzenie objawów oraz leczenie sezonowego
i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny: Aventis Pharma Limited, Wielka Brytania
Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 08/2015
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Informacje o Sanofi
Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi jest zorganizowana w pięć globalnych Business Unitów: Diabetes & Cardiovascular, General Medicines
& Emerging Markets, Sanofi Genzyme, Sanofi Pasteur i Merial. Firma Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY). Jedna z 112 fabryk Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych IMS Health Polska, Sanofi zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. Więcej informacji: www.sanofi.pl

Authors
Top